Nigérijská prvá dáma navštívila Slovensko
Tlačové správy 2009

Vzájomná spolupráca, aktivity v oblasti charity, či rozvoj vzdelávania - aj to boli témy, o ktorých spolu hovorili prvé dámy Slovenska a Nigérie. Na historicky prvú návštevu našej krajiny pricestovala manželka prezidenta Nigérijskej federatívnej republiky pani Hajie Turai Musa Yar´Adua dňa 16. septembra 2009. V Prezidentskom paláci ju prijala manželka prezidenta SR pani Silvia Gašparovičová. "Vašu návštevu vnímame ako krok k bližším kontaktom Nigérie a Slovenska. Aj napriek tomu, že nás rozdeľujú dva kontinenty, spájajú nás podobné ciele," uviedla pani Silvia Gašparovičová. Zároveň nigérijskú prvú dámu informovala aj o Slovenskom výbore pre UNICEF, bilaterálnej pomoci Slovenska krajinám Afriky a možný potenciál spolupráce Nigérie a Slovenska v oblasti školstva a kúpeľníctva. 

Obidve prvé dámy majú podobné ciele a to pomáhať tým, ktorí to najviac potrebujú. Manželka prezidenta SR oboznámila pani Yar´Adua o svojich aktivitách v rámci Slovenskej nadácie Silvie Gašparovičovej - Vzdelanie a zdravie pre všetkých. "Jedným z dôvodov prečo som založila nadáciu, bol aj ten, aby som mohla pomôcť tým, ktorí to najviac potrebujú - hendikepovaní spoluobčania, či sociálne slabšie skupiny obyvateľstva. Pomoc smeruje aj do zdravotníctva - pomáhame zabezpečovať životne dôležité prístroje. Týraným ženám pomáhame riešiť krízovú situáciu prostredníctvom telefónnej linky pomoci, miesta prvého kontaktu v nemocnici a vzdelávaním tejto skupiny žien. Deti a mládež na školách vedieme rôznymi akciami ku zdravému stravovaniu a k pohybu," dodala pani Silvia Gašparovičová. Nigérijská prvá dáma má ambíciu urobiť viac v boji proti rakovine. "V Abuji vzniklo stredisko, ktoré pomáha pacientom trpiacim touto chorobou. Je veľmi dôležité informovať občanov o tejto chorobe a včasným diagnostikovaním tak môžeme znížiť počet ochorení. Dúfam, že aj Slovensko sa zapojí do pomoci v boji proti rakovine v Afrike," uviedla nigérijská prvá dáma. V africkom regióne má podľa pani Yar´Adua vzniknúť niekoľko takýchto centier. 

Pani Hajia Turai Yar´Adua je zakladateľkou nadácie Women and Youth Empowerment Foundation, ktorej náplňou je zlepšenie postavenia žien a mládeže v africkej spoločnosti. "V rámci nadácie uskutočňujeme 3-6 mesačné kurzy. Získajú od nás aj úver. Je to pre ne taký počiatočný kapitál, aby nemuseli byť tieto ženy závislé na mužoch." Nigérijská prvá dáma je známa svojimi aktivitami v oblasti boja proti chudobe, proti vysokej detskej a materskej úmrtnosti, ako aj za zníženie výskytu ochorení HIV/AIDS. Spolu s manželkami členov vlády založili v krajine detskú pôrodnicu. "Snažíme sa ich povzbudiť, aby sa nebáli a aby k nám prišli. Poskytujeme im bezplatnú pomoc. Mnohé nigérijské matky nerodia v nemocniciach, ale doma, čo zvyšuje riziko prenosu choroby na dieťa," dodala pani Yar´Adua.