Prezidentský pár podporil darcov krvi
Podporili sme v 2010

Pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi na Slovensku mohli dobrovoľní darcovia zavítať aj do priestorov Kancelárie prezidenta SR. Práve tu bola pre nich dňa 14. júna 2010 pripravená mobilná odberná jednotka od 8.30 do 13.00 hod. Do tejto humánnej akcie sa zapojili nielen zamestnanci KP SR, ale aj verejnosť. Darcov krvi prišiel podporiť aj prezident Ivan Gašparovič s manželkou Silviou Gašparovičovou. 

Podľa prezidenta SR je darcovstvo ušľachtilý čin. Ako dodal, "som veľmi rád, že najmä mladí ľudia bez akýchkoľvek kampaní alebo presvedčovania sami cítia povinnosť, prídu a odovzdajú to, čo môžu - krv. Krv potrebuje každý, bez nej sa žiť nedá a ja som veľmi rád, že mladí ľudia to takto aj berú." Prezident SR po prvý krát venoval krv ešte v roku 1959 ako študent Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. 

Aj tohtoročné motto "Nová krv pre svet" chce upriamiť pozornosť na neustále stúpajúcu potrebu krvi a taktiež na to, že mladí ľudia prispievajú k rozširovaniu darcovskej základne. 
Svetový deň darcov krvi na Slovensku sa koná pod záštitou manželky prezidenta SR pani Silvie Gašparovičovej. "Veľmi si cením výzvy ako Červeného kríža, tak Národnej transfúznej služby, že dokážu pritiahnuť ľudí k darovaniu. Teší ma, že počet darcov každoročne narastá a pevne verím, že bude aj narastať," dodala pani Silvia Gašparovičová. A tým, ktorí sa nevedia rozhodnúť, či darovať alebo nie, odkázala: "Je dôležité, aby ste prišli a svojou krvou pomohli tým, ktorí ju potrebujú. Vážim si všetkých, ktorí darujú krv." 

Slovenská nadácia Silvie Gašparovičovej - Vzdelanie a zdravie pre všetkých sa i tento rok rozhodla pomôcť Národnej transfúznej službe na Slovensku. Nadácia jej venovala 12 chladničiek, ktoré budú slúžiť na uskladnenie jedla pre darcov krvi na jednotlivých pracoviskách NTS SR.