Prvá dáma na slávnostnom otvorení obnovenej Univerzitnej knižnice v Bratislave
Tlačové správy 2005

Prvá dáma Slovenskej republiky Ing. Silvia Gašparovičová sa vo štvrtok, 14. apríla 2005 zúčastnila na slávnostnom otvorení zrekonštruovanej Univerzitnej knižnice v Bratislave. 
Prihovorila sa pozvaným hosťom, medzi ktorými bol predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský, minister kultúry SR Rudolf Chmel, minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan, členovia parlamentu a diplomatického zboru akreditovaného v Slovenskej republike. 

" Myslím si, že pre slovenskú kultúru je to veľký deň, a to z dvoch mimoriadne významných hľadísk. Tým prvým je, že vzniklo moderné multifunkčné kultúrne a knižničné centrum, ktoré znesie náročnejšie kritériá. Tým druhým aspektom je, že budovy Univerzitnej knižnice sa zaskvejú v novej kráse a stanú sa skutočným klenotom známeho bratislavského korza", povedala manželka prezidenta Slovenskej republiky vo svojom príhovore. Poďakovala sa aj architektom za ich tvorivý a odvážny prístup k rekonštrukcii týchto cenných historických objektov, ktorí dokázali neobyčajným spôsobom skĺbiť históriu so súčasnosťou a tak vytvorili dielo neobvyklej hodnoty, ktoré reprezentuje slovenskú architektúru v tom najlepšom svetle. 
Na záver zaželala všetkým pracovníkom, aby sa im v obnovených priestoroch dobre pracovalo a všetkým klientom, aby im vynovená " univerzitka" spoľahlivo slúžila.