Prvá dáma Texasu na Slovensku
Tlačové správy 2009

Kultúra, vzdelávanie či veda - aj v týchto oblastiach vidia spoluprácu manželka prezidenta SR pani Silvia Gašparovičová a manželka guvernéra štátu Texas pani Anita Perry, ktorá dňa 15. októbra 2009 prišla na historicky prvú návštevu Slovenska. 

Počas spoločného stretnutia si obidve dámy vymenili svoje skúsenosti v oblastiach, ktorým sa venujú, ako napr. zlepšenie zdravotnej starostlivosti u detí a žien, či prevencia obezity najmä u detí, ktorá sa stáva celosvetovým problémom. Pani Gašparovičová oboznámila pani Perry o. i. aj s projektom Zdravý životný štýl: "Snažím sa, aby deti v školách jedli viac ovocia a zeleniny. Minulý rok i tento rok som venovala do škôl tisícky kilogramov jabĺk." Pani Perry sa naopak snaží pomôcť obyvateľom Texasu, aby sa stali aktívnejšími a preto každoročne s manželom podporujú štátnu súťaž vo fitness. Pani Gašparovičová predstavila aj pokrok v slovenskom výskume rakoviny hrubého čreva, kože a prsníka. 

Predpoludním pani Silvia Gašparovičová a pani Anita Perry navštívili Spojenú základnú školu pre sluchovo postihnuté deti na Hrdličkovej ulici v Bratislave. Riaditeľka školy pani Benová dámy srdečne privítala. "Je to pre nás nesmierna česť, že môžem privítať túto vzácnu návštevu v našej škole. Ďakujeme pani Silvii Gašparovičovej za dar, ktorý venovala našim žiakom. Ide o vzdelávací program Fono 2." A práve výučbu prostredníctvom tohto programu si mohli dámy pozrieť v praxi. Pani Anita Perry počas návštevy školy ocenila prácu pedagógov s deťmi. "Pedagógovia si zaslúžia nesmierne uznanie, za to, čo robia. Je to úžasné vidieť, akým hravým spôsobom dokážu viesť vyučovaciu hodinu. Mohli sme vidieť, že komunikovať môžeme všetci, aj tí, ktorí majú hendikep." 
Na záver spoločného stretnutia pani Perry srdečne poďakovala za pohostinnosť a pevne verí, že sa na Slovensko ešte vráti.