Silvia Gašparovičová: Snažíme sa o uznanie práce prvej dámy
Napísali o nás 2008

BRATISLAVA - Silvia Gašparovičová a Lívia Klausová sa snažia o to, aby sa aj v Európe prvé dámy bežne zúčastňovali na oficiálnych prezidentských rokovaniach. Aj ony zastávajú americkú teóriu, že manželka má polovičný podiel na zvolení svojho manžela a rovnako na jeho úspešnom pôsobení na čele štátu. 

"Pred summitom Bush-Putin v Bratislave prišli za mnou pracovníci z prípravného výboru konzultovať dámsky program. Opýtala som sa, či by moje námietky niečo zavážili. Oni mi odvetili: samozrejme, my to budeme konzultovať s Bielym domom. To bolo pre mňa ohromujúce a po tejto skúsenosti sa snažím aj ja presadiť to," uviedla pre TASR Gašparovičová, ktorá je zároveň aj prezidentkou Slovenskej nadácie Silvie Gašparovičovej - Vzdelanie a zdravie pre všetkých. 
S prvou dámou Českej republiky sa snažia čo najviac zapojiť manželky prezidentov do oficiálnych častí programov. "Odkedy sa manžel stal hlavou štátu, bojujem o to, aby aj manželka dosiahla určité uznanie," doplnila prvá dáma Slovenska. 

Obom sa to darí najmä presviedčaním protokolov, pretože ich manželia nemajú veľa času venovať sa tejto problematike. Dôkazom, že úspešne, bola aj ich účasť na štvrtkovom oficiálnom rokovaní českej a slovenskej delegácie, ktoré viedli Václav Klaus a Ivan Gašparovič. 

To, že má manželka možnosť sedieť na stretnutí prezidentov a aktívne sa na ňom zúčastniť, dáva podľa Gašparovičovej stretnutiu iný charakter. "Manželka sa začína stávať akousi vyslankyňou krajiny, pretože už aj ona komunikuje s prezidentmi," uzavrela prvá dáma. 

Zdroj: TASR 
https://www.bleskovky.sk/cl/10/197264/Silvia-Gasparovicova-Snazime-sa-o-uznanie-prace-prvej-damy