Zdravotne postihnutí dostali v Kežmarku šancu doplniť si vzdelanie
Napísali o nás 2004

Kežmarok - Prvú ľudovú akadémiu otvorila včera prvá dáma Slovenska v historickom Kežmarku, niekdajšom centre slovenskej vzdelanosti. Nadácia Silvie Gašparovičovej Vzdelanie a zdravie pre všetkých vypočula a podporila nápad vzdelávacieho inštitútu PTK Echo a výsledkom je pilotný projekt vzdelávacieho programu pre dvadsať nezamestnaných zdravotne postihnutých ľudí. 
"Kežmarok sme si vybrali, pretože tento región trpí vysokou mierou nezamestnanosti. Chceme pomôcť skupine ľudí, ktorá je na trhu práce znevýhodnená kvôli zdravotnému postihnutiu," uviedla Silvia Gašparovičová pri slávnostnom otváraní Ľudovej akadémie v Kežmarku. Ako dodala, cyklus vzdelania zlepší jazykovú, počítačovú a komunikatívnu gramotnosť absolventov, pomôže im aj pri hľadaní práce. 

"Som rada, že mám takúto možnosť, už desať rokov som bez práce, robím všetko pre to, aby som sa zamestnala, ale nevychádza to. Očakávam, že mi pomôže najmä práca s počítačom, ľahšie tak nájdem uplatnenie," uviedla jedna z dvadsiatich študentov. Do konca mája ich čaká štúdium, stretávať sa budú štyrikrát v týždni po štyri hodiny denne. Okrem práce s počítačom, jazyka a ekonomického minima sa naučia pripraviť si aj vlastný podnikateľský plán. 

"Uchádzačov sme vyberali v spolupráci s Obvodným úradom práce a sociálnych vecí a Zväzom zdravotne postihnutých. Naša inštitúcia má vyše desaťročné skúsenosti s vzdelávacími aktivitami, väčšinou sme sa zameriavali na mládež, teraz sme program aplikovali pre potreby zdravotne postihnutých všetkých vekových skupín," uviedol riaditeľ kežmarskej pobočky PTK Echo Ján Šajty. Ako dodal, zdravotne postihnutí sú často handicapovaní aj tým, že nemôžu dochádzať do práce. "Program vzdelávania je stavaný tak, aby si firmy prácu objednávali priamo u nich," dodal J. Šajty. Prvá skupina študentov ukončí cyklus vzdelávania v máji. Ako dodala Silvia Gašparovičová, Kežmarok s Ľudovou akadémiou je prvou lastovičkou, nasledovať by mali ďalšie už začiatkom budúceho roku. 

Mira KOVÁČIKOVÁ