Zo Španielska - noblesný a srdečný priebeh návštevy
Tlačové správy 2007

Prezident Ivan Gašparovič a pani Silvia Gašparovičová v dňoch 22. až 24. októbra 2007 absolvovali návštevu v Španielskom kráľovstve. 

Po prílete na letisko Barajas v Madride sa prezidentský pár presunul do paláca El Pardo, kde sa stretol so španielskym kráľovským párom a zároveň sa uskutočnil oficiálny privítací ceremoniál. Po tomto akte nasledoval súkromný obed hláv oboch krajín s manželkami a sprievodom v kráľovskom paláci Zarzuela. Pri tejto príležitosti daroval prezident SR Ivan Gašparovič s manželkou Silviou kráľovskému páru reprezentatívnu súpravu slovenského kryštálu a umelecký náhrdelník pre kráľovnú. Medzi darmi nechýbala ani fujara, na ktorej prezident Gašparovič aj zahral. Fujara, najmä však hra na nej, očarila celú kráľovskú rodinu, ale najmä Jej Veličenstvo kráľovnú Sofiu, ktorá zbiera rôzne hudobné nástroje. 

Prezident Gašparovič udelil Jej kráľovskému Veličenstvu kráľovnej Sofii Rad Bieleho dvojkríža I. triedy. Jeho Veličenstvo kráľ Juan Carlos I. najvyššie slovenské vyznamenanie už obdržal od predošlého prezidenta SR. Pani Silvia Gašparovičová obdržala od Jeho kráľovského Veličenstva kráľa Juana Carlosa I. Veľký kríž Izabely Kastílskej. 

Poobede sa prezidentský pár zúčastnil položenia kytice k soche Alexandra Dubčeka a stretnutia s vedením, pedagógmi a študentami z Filologickej fakulty Univerzity Complutense, kde sa vyučuje aj slovenčina. Následne v Múzeu Reina Sofia obdivovali diela Pabla Picassa a Antonia Gaudího, dvoch významných španielskych umelcov. Večer sa v kráľovskom paláci konala gala večera. 
V utorok, 23. októbra 2007, prezident s manželkou a sprievodom položili veniec k Pamätníku padlým za Španielsko na Plaza de la Lealtad. Na radnici mesta Madrid bol prezidentovi SR slávnostne odovzdaný kľúč od mesta. Počas rokovania prezidenta Gašparoviča s predsedom parlamentu si pani Gašparovičová spolu s kráľovnou Sofiou prezrela výstavu starobylých kníh, máp a skíc v Národnej knižnici. Mali tu možnosť o. i. vidieť aj prvú španielsku gramatiku či prvé výtlačky kníh s notami. Zaujímavé bolo digitálne spracovanie všetkých vzácnych historických diel a máp múzea s možnosťou listovania v nich na viacerých monitoroch. 

Po prehliadke knižnice mala pani Gašparovičová spolu s manželom možnosť spoznať Madrid a jeho krásy, pričom zároveň podporili prebiehajúcu zbierku Červeného kríža pri stánku, kde bola princezná Letizia. Po prehliadke mesta sa prezidentský pár aktívne zúčastnil slovensko-španielskeho ekonomického fóra v priestoroch španielskej obchodnej komory. Druhý deň štátnej návštevy slovenského prezidenta s manželkou v Španielsku zavŕšil koncert slovenských umelcov - opernej speváčky Martiny Masarykovej a klaviristu Mariána Lapšanského v kráľovskom paláci El Pardo v Madride, ktorý mal u publika veľký úspech. 

V stredu, dňa 24. októbra 2007, sa španielsky kráľ Juan Carlos I. a kráľovná Sofia rozlúčili so slovenským prezidentským párom slávnostným rozlúčkovým ceremoniálom, po ktorom nasledoval odlet do Barcelony. 

Na barcelonskej radnici sa prezidentský pár stretol s primátorom Jordi Hereuom, od ktorého dostal Ivan Gašparovič "zlatý kľúč" od mesta. V Barcelone sa prezidentský pár stretol aj s predsedom tamojšej autonómnej vlády Katalánska José Montillom. 

V Barcelone počas obeda v diskusii s predsedom parlamentu dostala pani Silvia Gašparovičová zaujímavú ponuku na spoluprácu a kontakt na rektorku barcelonskej virtuálnej univerzity, na splnenie svojho sna, otvoriť na Slovensku internetovú výučbu na Slovenskej Virtuálnej univerzite. 
Na záver trojdňovej štátnej návštevy Španielska prezident SR spolu s manželkou Silviou navštívil aj Národné múzeum katalánskeho umenia a potom odcestoval do vlasti.